Výhody a nevýhody dřevostaveb. Rychlý soupis

Dřevo je velmi oblíbeným stavebním materiálem, který se nejen na našem území využíval odnepaměti a se kterým dnes ráda pracuje i společnost ORCAN GROUP. S vývojem stavebnictví se na něj na krátký čas trochu pozapomnělo, nicméně dnes už se k němu vracíme. Navzdory mýtům, které o dřevostavbách panovaly, se prosadily také na českém trhu. Dřevo je přírodní materiál, jehož těžba i zpracování minimalizují dopad na životní prostředí. Odpad, který z jeho použití vzniká, se dá použít jako palivo.

Životnost dřevostavby

Dříve existovaly mýty, že dřevostavby mají mnohem nižší životnost než zděné domy. Dnes už je tato fáma vyvrácena. Dobře postavená dřevostavba dosahuje stejné délky životnosti, jako zděné domy. Navíc je usnadnění rekonstrukce, protože zásahy do dřevostavby jsou mnohem jednodušší, rychlejší a levnější.

Odolnost vůči požáru

I zde není pravdou, že se v dřevostavbách šíří požár rychleji. Stavitelé musí dodržovat přísné standardy, takže hořlavost materiálů je kontrolována. Pokud dojde k požáru, záleží na celé řadě dalších faktorů, které ovlivní, jako rychlostí se požár šíří – ať už je to dřevostavba nebo dům zděný. V některých případech může dřevěný hořící strop vydržet déle než ten z ocelových profilů, protože ten se může zdeformovat a spadnout.

Nevýhody dřevostavby

Jednou z opravdových nevýhod dřevostavby je právě špatná izolace hluku zvenčí. Dále pak je dřevo „živým“ materiálem, které s postupem času degraduje, smršťuje se nebo mění svůj tvar. Při silném větru si spousta obyvatel dřevostaveb stěžuje na nepříjemné „vrzání“.

Výhody dřevostaveb

Avšak dřevostavba má také své výhody. Jednou z nich je rychlost výstavby. Dřevostavby se staví s prefabrikovaných dílů, které navíc byly vyráběny v zastřešených prostorách, kde nebyly vystaveny vlivům počasí. To znamená také finanční úsporu za stavební práci. Dále pak je cena dřevostaveb nižší a konstrukce ekologičtější.

Autor příspěvku: admin