Od letošního roku platí přísnější energetické požadavky na novostavby

Od roku 2022 se zpřísnily požadavky kladené na novostavby. Čeho se tyto pravidla týkají?

Nízkoenergetické domy mají zelenou

Máte v plánu si nechat postavit nízkoenergetické domy na klíč? Právě letos se vám toto rozhodnutí určitě vyplatí. Cihlové domy i dřevostavby na klíč splňující přísné standardy pro bydlení již splňují všechny požadavky, které od letošního roku platí pro všechny novostavby postavené na území České republiky. Jedná se o energetický standard budov s téměř nulovou spotřebou energie.

Přísnější požadavky

Od prvního ledna roku 2022 se zpřísnily požadavky na plnění standardu nZEB II, tedy ohledně spotřeby energie. Nově již nebude stačit jen tepelná izolace. Bude nutné zapojit jistý podíl energie z obnovitelných zdrojů, nebo alespoň systém řízeného větrání s rekuperací. Vytápění domu pomocí zemního plynu nebo propanu ze zásobníku je podporováno i nadále.

Ještě větší snížení spotřeby energie

Tato opatření mají za cíl jediné – tvořit stavby, které budou mít téměř nulovou spotřebu energie. V době stále se zvyšujících cen energie je to více než potřebné. Částečně zavedeny požadavky na nZEB již byly před dvěma lety, ale letos se stávají závaznými.

Podporované topení

Ohledně způsobů vytápění budovy se dává přednost kotlům na zemní plyn, tepelným čerpadlům, ale i kotlů na pelety. Elektrický kotel je možný, ale je potřeba jej doplnit o určitý podíl obnovitelné energie. Jako hlavní zdroj tepla pro celý dům již proto nemůže být elektřina.

V rámci novostaveb se cílí na vyšší podíl obnovitelné energie. Pokud nebude toto splněno, bude se alespoň mířit na doplnění stávajícího systému domu o nucené větrání se zpětným získáváním tepla. Rekuperace je systém, který se již dnes vyskytuje téměř u všech novostaveb. Současně se systém stará také o neustálý přísun čerstvého vzduchu do budov. Předchází se tak plísním, nepříjemnému vzduchu, ale také potřebnému přísunu kyslíku.

Autor příspěvku: admin