Nepostradatelné komponenty, které doslova najdete v každé domácí elektrické síti

Elektrické sítě jsou specifické v tom, že jsou na jednu stranu velice složité díky velkému množství variant jednotlivých komponentů a správného propojení některých z nich. Přitom ale zároveň můžeme myslet na to, že se přitom sítě standardně sestávají z několika málo komponent.

V případě domácích sítí je to o to lehčí, že se tady nepotkáváme standardně se složitější automatizací, a tak se součet nepostradatelných součástek dostane opravdu jen na několik málo položek.

Bijící srdce každé elektrické sítě

Každý zkušený elektrikář už moc dobře musí vědět, že máme na mysli rozvaděčové skříně. Jedná se o zařízení, které slouží jako přeložka mezi vstupní energií do domácnosti a následným dělením energie do jednotlivých obvodů. Pokud máte síť opravdu dobře navrženou a použité dobré komponenty včetně dobré skříně, tak můžete jednoduše jakoukoliv část domácnosti kdykoliv k elektřině připojit a odpojit, nebo dělat celou řadu dalších úloh. A to by bez rozvaděčové skříně jako hlavní křižovatky nikdy nebylo možné.

Co dělat, kdy je třeba spojovat kabely?

Možností, jak si poradit s nevyhnutelným spojem mezi kabely je opravdu celá řada. Jenom málokteré z nich je ale tak elegantní a technologicky správně, jako je to konkrétně u spojovací svorky. Spojovací svorky jsou speciální komponentou, kterou můžete potkávat v opravdu velkém množství různých variant. Zásadním parametrem pro ně přitom není nic jiného, než přenos energie a popřípadě také signálů. Mnohé druhy, jako jsou třeba patrové svorky, jsou vhodné do složitějších obvodů a v popisu práce u nich figuruje také automatizace.

cvak, cvak“ …

Když přijdeme například k automaticky se rozsvěcejícímu se světlo, tak nás mimo rozsvícení samotného přivítá také typické cvaknutí. Pro spoustu lidí je otázkou, proč je to u všech světel stejné. Odpověď je přímo před vámi a je jednoduchá. Jedná se o mikrospínače, které jsou umístěny na přísunu proudu. Mikrospínač je drobná, ale nepostradatelná součástka, s velice jednoduchou funkcí. Na základě různých variant povelů je jedinou prací pro mikrospínače připojování a odpojování přísunu proudu.

Autor příspěvku: admin