Voda jako nejlepší zdroj tepla. Jak fungují tepelná čerpadla voda-voda?

Pořídit si do domácnosti tepelné čerpadlo, to není zlý nápad. Zejména nyní, když se blíží chladné období roku se tepelné čerpadlo rozhodně bude hodit. Pokud se rozhodnete investovat do tepelného čerpadla, pravděpodobně vás zaskočí, kolik druhů tepelných čerpadel existuje. Představme si nyní jedno z nich, a to tepelné čerpadlo voda-voda.

Je ještě třeba dodat, že vám samozřejmě s výběrem tepelného čerpadla pomůžou odborníci. Doporučujeme se obrátit na firmu Air-Klimont, která se nezaměřuje jenom na tepelná čerpadla, ale také na klimatizace a obecně vzduchotechniku.

O tepelných čerpadlech voda-voda

O tepelných čerpadlech voda-voda se říká, že se jedná o nejlepší zdroj tepla. Zdrojem energie je totiž povrchová, podzemní a spodní voda. Jejich hlavní vlastností je nejvyšší tepelná účinnost, podzemní voda má stálou teplotu kolem deseti stupňů Celsia. Aby tepelné čerpadlo na principu voda-voda správně fungovalo, zapotřebí jsou k tomu vždy dvě studny, které by od sebe měly být vzdálené minimálně patnáct metrů. Voda se totiž bude čerpat z jedné zdrojové studny do výměníku tepelného čerpadla, kde dojde k jejímu ochlazení, poté se přes vsakovací studnu vrátí zpátky do země.

Tepelná čerpadla na principu voda-voda se nevyužívají moc u rodinných domů, je to skutečně ojedinělé. Spíše se využívají u komerčních objektů, kde je více vody.

Jaké jsou výhody?

K výhodám tepelného čerpadla voda-voda patří hlavně nízké náklady spojené s provozem. Jak již bylo zmíněno, jedná se o nejlepší zdroj tepla. Pokud bychom měli porovnat tepelná čerpadla vzduch-voda nebo země-voda s tímto typem čerpadla, řekli bychom, že tepelné čerpadlo voda-voda ušetří až o osmdesát procent více nákladů na provoz.

Kromě toho je tepelné čerpadlo voda-voda poměrně levné, přesto jeho životnost je dlouhá. Na druhou stranu je tento typ tepelného čerpadla krapet náročnější na údržbu.

Autor příspěvku: admin