Otázky a odpovědi ohledně dřevěné podlahy

Přemýšlíte o změně podlahové krytiny? I vy jistě uvažujete nad tím, že byste použili dřevěnou podlahu. Přichystali jsme si pro vás užitečné informace, které se pojí právě s tímto materiálem.

Nestárnoucí dřevo

Po mnoho let se dřevěné podlahy stávají nedílnou součástí běžného domova. V poslední době se nejčastěji pokládají plovoucí podlahy, které mají vynikající izolační vlastnosti a zároveň jsou cenově dostupné. Některá fakta byste při výběru neměli zanedbat.

Jaké dřeviny se používají

Pro výrobu dřevěných podlah se v naší republice nejčastěji používá domácí dřevina. Pro podlahové krytiny se využívá dub, buk či habr. Jedná se o tvrdé dřeviny, které vynikají vysokou odolností.

Vhodné pro alergiky

Dřevo je čistě přírodní materiál. Může na sobě nést odolný lak, nebo se může jednat o naolejovanou přírodní surovinu. Tento ekologický materiál je tedy velmi vhodný pro všechny alergiky. Podlaha se snadno udržuje a na rozdíl od syntetického PVC se z ní neuvolňují do okolí nebezpečné látky.

Údržba je snadná

Jak se vlastně udržuje dřevěná podlaha? Vždy rozhoduje daná povrchová úprava. Olejované povrchy stačí jen setřít vlhkým hadříkem. Ani lakované povrchy nemůžeme přemokřit. I zde platí, že bude stačit podlahu setřít polosuchým mopem s čisticím prostředkem. Olejované povrchy jednou za čas oceňují opětovnou aplikaci olejové vrstvy.

Jaké typy dřevěných podlah existují

Můžete si domů pozvat například masivní podlahu z prken různé délky. Současně existují i dvou nebo třívrstvé podlahy. U těch je jejich horní vrstva považována za nášlapnou, spodní je zase protitahová a bývá nejčastěji z břízy. Dýhované podlahy mají základ z korku, pryskyřice nebo dřeva. Na této vrstvě je umístěna dřevovláknitá DHF deska. Vrchní vrstva je ze dřeva.

Více vrstev u dřevěné podlahy zajišťuje lepší tepelnou propustnost, nižší cenu podlahy i větší odolnost proti sesychání.

Autor příspěvku: admin