O jaké dotace lze letos požádat? Ve hře je Nová zelená i Kotlíková dotace

Snížit pořizovací cenu úsporného opatření není žádná věda. Ať už si pořizujete nová okna nebo fotovoltaickou elektrárnu na střechu rodinného domu, můžete cenu výrazně snížit. Stačí, když požádáte o finanční příspěvek. Ten lze získat jak z programu Nová zelená úsporám, tak z dalších dotačních programů, které jsou stále aktuální.

Nová zelená úsporám funguje už šest let

Tím nejatraktivnějším je dotační program Nová zelená úsporám, který funguje už dlouhých šest let. V rámci tohoto dotačního programu je možné získat jednorázový finanční příspěvek, který se může dotknout až padesáti procent způsobilých výdajů. Většina dotací je určena rodinným domům, nově je část určena však i bytovým domům.

Nová zelená úsporám se zaměřuje na tři oblasti, a sice na snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů, dále pak na výstavbu velmi nízkoenergetických rodinných domů a do třetice na efektivní využívání zdrojů energie. Požádat si lze o dotaci na zateplení, dotaci na novostavbu, dotaci na FVE či dotaci na výměnu oken.

Stále fungují také Kotlíkové dotace

Ve hře je kromě jiného také Kotlíková dotace. Ve zkratce se jedná o příspěvek určený na výměnu starého kotle na tuhá paliva za moderní, nízko emisní kotel či za tepelné čerpadlo, které se dnes hodnotí jako nejlepší zdroj vytápění vůbec.

V každém případě se jedná o dražší záležitost, ovšem Kotlíková dotace může pořizovací cenu nového zdroje vytápění výrazně snížit, a to až o desetitisíce, ne-li statisíce.

Dotace Dešťovka jako třetí dotační program

Nesmíme zapomenout ani na třetí dotační program, kterého lze využít, a to na program Dešťovka. Jedná se o dotaci, jejímž cílem je zajistit dostatečná opatření pro celkové zlepšení hospodaření s vodou v České republice. Důvodem vzniku dotace je především dlouhotrvající sucho v období letních měsíců.

Autor příspěvku: admin