Doba se zrychluje a tomu pochopitelně odpovídá i vybavení domácnosti. Pomalé hrnce, remosky, mixéry na smoothie a odšťavňovače, sušičky prádla a v neposlední řadě i myčky nádobí. Je ale třeba o ně náležitě pečovat, aby mohly odvádět dobrou práci po mnoho let.
Změna k lepšímu
Ten, kdo si pořídí myčku na nádobí, už se ke starému způsobu nikdy nevrátí. Umíte si představit strávit klidně i půl hodiny u dřezu a vzít do ruky každou čajovou lžičku, drhnout a máčet si ruce v horké vodě. Ta ani čistící prostředky kůži nesvědčí. Ruční mytí nádobí je zkrátka už pár let pasé a myčka s stala nedílnou součástí kuchyňské linky. Neřadí se sice k nejlevnějším, ale úspora času, energie i námahy je ohromná.
Na druhou stranu potřebuje pravidelnou a důkladnou péči, aby mohla pracovat bez problémů. A na to se poměrně často zapomíná. Myčka tu byla, je a bude. Tak to ale nefunguje. Bez solí a speciálních čistících přípravků, které pročistí její ústrojí a odstraní vodní kámen, bude její životnost sotva pár let. A to při investici často přesahující i deset tisíc korun dozajista nechcete.
Patero pro myčky
- Existuje pět jednoduchých rad a návodů, jak se o myčku na nádobí starat, aby z ní byl skutečný pomocník v domácnosti.
- Zaměřte se na správně zvolený program, abyste předně neplýtvali vodou a energií a za druhé zbytečně nezatěžovali myčku, když stačí nádobí jen lehce opláchnout. A naopak.
- Důležitý je i výběr vhodných čistících prostředků. Někdo dává přednost práškovým tabletám, jiný kapslím s gelem. Ideální je pravidelné střídání. Tekuté nebo sypké přípravky už nejsou tak časté.
- Nepředstírejte, že je myčka po ukončení programu čistá. Nádobí ano, ale vnitřek myčky nikoliv. Je třeba pravidelně čistit filtry, používat speciální sůl a používat prostředky proti vodnímu kameni a usazené mastnotě.
- Skládání nádobí do myčky je občas nadlidský úkol. Je ale třeba dobře ho promyslet, aby proud vody netryskal zbytečně nebo nádobí a ústrojí myčky nepoškodil.
Myčka má spoustu skrytých zákoutí a je nutné je pravidelně čistit. Nejde jen o hlavní komoru, ale prostor kolem těsnění, dvířek a ostřikovacích ramen.