Kdy je ten správný čas pouštět dítě do školy samotné?

Kdy je dítě natolik zodpovědné, aby došlo samo v pořádku do školy a zpět? Správná odpověď na tuto otázku nejspíš neexistuje. Každé dítě je jiné, každý rodič je jiný a každé dítě má rozdílnou cestu do školy. Dříve nebylo nic neobvyklého, když prvňáčci sami vyšlapovali do školy i z družiny domů. Dnes si to velké procento rodičů nedovede ani představit ze strachu o jejich bezpečí. „Dříve se neděly takové věci.“ možná často slýcháte nebo si také sami myslíte. Jenže „ty věci“ se děly, jen se o nich nemluvilo a díky jejich velké medializaci má mnoho rodičů velké obavy. Jedna věc se však během let velmi změnila a tím je hustota silničního provozu. Na silnicích vzrostl mnohonásobně počet aut a i nadále narůstá. Bezohlední řidiči, hustý provoz a špatně viditelné dítě jsou největší rizika, která dítěti při cestě do školy hrozí.

Neustále své dítě poučujte

Podle odborníků je dítě ve druhé třídě schopno samo cestu do školy a domů zvládnout, ovšem záleží na mnoha faktorech. Přechází vaše dítě přes frekventovanou silnici nebo křižovatku? Trénujte s ním cestu i ve volných dnech, například o prázdninách, kdy není takový provoz. Neustále ho poučujte o rozhlížení a správném přecházením a cestu několikrát zopakujte. Každé dítě by vždy mělo na sobě mít reflexní prvky, které ho v provozu učiní mnohem viditelnějším a řidič ho nepřehlédne ani ve špatně viditelném počasí. Pokud je nechce nosit, že se mu nelíbí, vyberte z obrovské nabídky motivů společnosti Altima. Nechte ho zkusit jít poprvé samotného v den, kdy není škola a silnice jsou klidnější. Pokud dítě samotné chodit nechce, nenuťte ho.

Zkuste zjistit, zda nemá jiné dítě ze třídy nebo ze školy stejnou cestu. Pokud jdou děti ve větším počtu, nikdo je nepřehlédne a váš potomek se bude rozhodně cítit lépe v partě než samotné.

Autor příspěvku: admin