Kancelářská židle a stůl: Jaké jsou optimální parametry?

Běžně dostupný nábytek zřejmě nakupujete bez většího rozmyslu. V tomto článku vám ale ukážeme, co byste měli řešit u stolů a kancelářských židlí.

Pravděpodobně neznáte nikoho, kdo by řešil, jaký má být správný poměr mezi kancelářskou židlí a stolem. Existují ale doporučení, která tento problém vysvětlují. A v tomto článku se na správné velikosti podíváme.

Parametry kancelářského stolu

Pracovní stoly mají stanovenou výšku podle průměrné lidské postavy. Pokud se tedy budeme přiklánět k tomuto průměru, dostaneme se k výšce 75 cm. Jak to je s mezerou mezi stolem a židlí? Kancelářská židle a stům by měla být oddělena alespoň 30cm prostorem. Kromě tohoto čísla je ale důležitá další veličina – hloubka stolu.

Udává se, že ta by měla mít alespoň 60 cm. Další rozměry se pak liší na základě dalších parametrů. 45 cm by měla činit ve výšce 55 cm a od 62 cm nad zemí. Hloubka stolu je taktéž velice důležitá pro postavení monitoru. Ten by měl být vzdálen od očí alespoň 60 cm. Proto je důležité, aby stůl alespoň tuto hloubku bezpodmínečně dodržel. V kancelářích je také potřeba naskládat na stůl další pomůcky v podobě psacích potřeb či papírů.

Vybíráme stůl a židli

Možná se může zdát, že sezením u počítače si příliš zdravotních problémů přivodit nemůžete, opak je ale pravdou. A myslí na to i výrobci kvalitních stolů. Podle BOZP by mělo mít místo pro umístění nohou minimální výšku 60 cm, délku 50 cm a délku 50 cm. Výška pracovní desky od podlahy pak musí být alespoň 70 cm.

Kancelářská židle by se měla rozměrům vašeho stolu přizpůsobit. Proto nejprve kupujte stůl. Jaké parametry ale má kancelářská židle splňovat? Dbejte na to, aby byla ergonomická a aby vám při pohybu rukou nebránily žádné překážky. Pro větší pohodlí a zdraví si pořiďte i židli, která bude kopírovat váš pohyb. Tímto zabráníte zbytečnému namáhání zad a s tím spojeným problémům.

Autor příspěvku: admin