Jakou matraci vybrat pro dítě, když začne spát ve svém pokoji

Kvalitní spánek je základem spokojeného života, což v případě dětí platí přinejmenším dvojnásob. Pokud se totiž nevyspí dítě, nenechá vyspat ani vás. Jakou matraci tedy volit pro starší děti nebo teenagery a na co si dát při výběru pozor? Na trhu se dnes vyskytuje nepřeberné množství matrací zahrnujících pěnové matrace i pružinové matrace, je těžké vybrat jednu z nich.

Nejdříve matrace pro novorozence

Ačkoliv to může znít paradoxně, i pro nejmenší děti je vhodná tvrdší matrace, která například působí i jako prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte. Mimo to dostatečně pevná matrace vhodně podporuje dětské tělo, respektuje jeho anatomii a dobře se i udržuje. Ideální pro dítě jsou zároveň přírodní materiály, které jsou prodyšné a vhodné i pro alergiky. Volit můžete například kokosová vlákna, koňské žíně či latex.

Kvalitu matrací zejména u nejmenších dětí je potřeba nepodceňovat, neboť děti tráví spánkem daleko více času než dospělí, a zároveň se v prvních letech formuje jejich tělo, které ke zdravému anatomickému vývoji potřebuje právě i vhodnou podložku na spaní.

Matrace pro děti

Pro děti od tří let a dál (včetně období puberty a dospívání, kdy se investuje už do matrací větších rozměrů 160×200) jsou vhodné matrace pěnové nebo latexové, které jsou pružné, tvarově stálé a odpovídají ergonomii lehkého dětského těla. Pro děti jsou obecně vhodné matrace střední tvrdosti a stejně jako u nejmenších dětí platí, že vhodné jsou především prodyšné přírodní materiály, případně pružná studená pěna. Nezapomínejte přitom na fakt, že životnost matrace je zhruba 5 až 7 let.

V případě ortopedických obtíží u dítěte je vhodné konzultovat výběr matrace s lékařem či fyzioterapeutem, kteří doporučí vhodný typ, který může s korekcí drobných ortopedických obtíží také významně pomoci.

Chrániče matrace

Ať už kupujete matraci pro nejmenší miminko, nebo větší dítě (do deseti let), rozhodně k ní přikupte i voděodolný chránič matrace. U dětí je téměř na denním pořádku možnost úniku nejrůznějších tělesných tekutin, pití i jídla na matraci. Chránič vám tak nejednou ušetří náročné čištění i sušení promočené matrace.

Autor příspěvku: admin