Jak zařídit profesionální akustiku v menším zasedacím sále?

I v případě, kdy nepřednášíte davu, ale například skupině kolegů v práci, byste dokázali docenit výhody profesionální akustiky. Ta dává všem možnost jednotně vnímat audiovizuální projev řečníka i prezentací. To by tak mělo být automatickou součástí business setkání.

Problematika akustiky je velice odlišná podle toho, o jakých konkrétních oblastech se bavíme. Pokud se bavíme spíše o drobných sálech, tak je tady velká šance docílení kvalitní akustiky za cenu minimálních investic. V opačném případě je to ale mnohem obtížnější záležitost. My se ale dnes zaměříme právě na ty malé.

Co vůbec akustika v prostoru přesně je?

To, že je akustika vědecká disciplína zabývající se vlastnostmi zvuku, to asi ví naprostá většina lidí. Jaká specifika ale má, pokud se bavíme o stavebních úpravách? Sama o sobě může akustika prostoru obsahovat neuvěřitelné množství úprav.

Některé se například jen jemně dotknou rozestavění objektů v místnosti, jiné naopak mohou zasahovat dokonce i do struktury budovy. Významem akustiky prostoru je ale vždycky to, aby dokázal v daném prostoru každý účastník přijímat stejně kvalitní informace. A to bez jakýchkoliv lomů a dalších prvků, jako jsou ozvěny a jim podobné.

Základem je organizace místnosti

Pokud se nemá stát prostorová akustika víceméně jenom začarovaným kruhem, je potřeba kvalitně navrhnout už místnost jako takovou. To upřímně není nic extrémně obtížného, spíše naopak. V první řadě bychom při návrhu měli určit, kde bude hlavní zdroj prezentace. Tím myslíme jak osoby, tak i aparaturu. Podle toho bychom pak měli teprve hledat rozložení pro stoly a nábytek, popřípadě dekorace, které rozhodně eliminují ozvěny a lom.

Měření dotáhnout akustiku k dokonalosti

Počítáme tak s tím, že už při návrhu místnosti, nebo případných úpravách, někdo bere v potaz akustické potřeby. Jakmile je toto zařízeno, tak přichází na řadu měření akustiky. To se dělá v různých bodech v místnosti. Na základě výsledků jednoduše zjistíte, kde se mohou ocitat místa zhoršující akustiku, popřípadě co s nimi dělat a jak je opravdu rychle eliminovat pomocí jednotlivých úprav.

Autor příspěvku: admin