Jak vybrat záclonu do interiéru?

Závěsy a záclony nepatří k vybavení, které bychom kupovali několikrát do roka. O to víc bychom si ale na jejich výběru měli dát záležet. Pokud vybereme vhodný styl, materiál a barvu, zútulní prostor, a ještě budou plnit praktickou funkci. Tyto dekorační látky se většinou věší na garnýže, takže by měly ladit i s nimi.

Jakou barvu zvolit?

Čistě bílé bavlněné záclony jsou klasikou, která nejspíš nikdy nezestárne. Hodí se do každého interiéru, dobře propouští světlo a dají se zkombinovat s jakýmikoliv závěsy. Pokud je ale váš pokoj zařízený spíš moderně, nemusíte se bát ani jiných barev a materiálů – vyzkoušejte například lesklou organzu ve světle žluté nebo modré barvě. Obecně platí, že byste v místnosti měli kombinovat spíše různé odstíny té samé barvy než používat několik různých barev najednou.

Méně není vždy více

Když už víte, jakou barvu vybrat, je na řadě správné zaměření. Neměřte šířku okna, ale garnýže, na kterou budete látky věšet. Výsledek pak vynásobte dvakrát až třikrát, podle toho, jak má být záclona nařasená, a máte optimální šířku záclony. Na řasení se rozhodně nevyplatí šetřit, protože záclonám a závěsům dodává tu správnou eleganci.

To samé platí pro délku, závěsy by měly končit asi 5 centimetrů nad zemí. Ani krátké záclony ale nevypadají příliš dobře, měly by sahat alespoň k parapetu. Pokud se nechcete připravit o denní světlo, můžete vyzkoušet efektní překřížené záclony nebo voály, které se hodí zejména do velkých oken. Jejich funkce je ale spíše dekorační, a tak je třeba počítat s tím, že do místnosti bude zvenku víc vidět.

Jak o záclony pečovat?

Všechny záclony vyžadují opatrné zacházení a šetrné praní při nízké teplotě. Bílé záclony časem zešednou, s pomocí speciálních bělicích prostředků jim ale jejich původní barvu snadno navrátíte. Také můžete vyzkoušet osvědčené postupy našich babiček, které k nim při praní přidávaly prášek do pečiva nebo sůl.

Autor příspěvku: admin