Jak opravit starý plot?

Nezáleží na tom, zda máte dřevěný nebo kovový plot, ani jeden z nich nevydrží věčně. Pokud jste si všimli poškození plotu, měli byste se pustit do jeho opravy. Ta vás rozhodně vyjde levněji než pořízení zcela nového oplocení.

Čas a vlivy počasí se mohou na vašem plotě podepsat. Pak přestane plnit nejen svou estetickou, ale i ochrannou funkci. Proto není dobré jeho poškození ignorovat. Někdy váš plot potřebuje jen jednoduchou opravu. Pokud je nový, pravidelná údržba může výrazně prodloužit jeho celkovou životnost. Pokud je starší a věnujete mu pár hodin renovace, může vám sloužit ještě několik let. Jak tedy opravit starý nebo poškozený plot?

Man painting wood stain at timber plank in garden. Paint protective varnish on wooden picket fence at backyard

Kovový plot

Kovové nebo drátěné ploty jsou odolné a obvykle nevyžadují velkou údržbu. Nejčastějším problémem je rezavění a odlupování barvy. V závislosti na rozsahu poškození může být nutné odstranit ji elektrickou bruskou, smirkovým papírem nebo drátěným kartáčem. Poté povrch očistěte od prachu, odmastěte hadříkem namočeným ve vodě s kapkou saponátu a důkladně osušte. Poté můžete začít natírat. Pro co nejlepší ochranu kovového plotu je ideální použít jako základní nátěr antikorozní barvu a následně klasickou barvu. Dobrou zprávou je, že na trhu již existují barvy, které můžete aplikovat přímo na zkorodovaný kov, což vám ušetří spoustu času. Hammerite Přimo na rez, kladívkový je nátěr speciálně vyvinutý pro zkorodované kovy, takže vám odpadne práce s čištěním zrezavělých povrchů. Tuto antikorozní a dekorativní barvu můžete použít na veškeré železné kovy, kterým poskytne aktivní ochranu až na 8 let.

Dřevěný plot

Dřevěné ploty vypadají dobře, ale jsou méně odolné proti hnilobě a povětrnostním vlivům, což způsobuje jejich deformaci a štěpení. Poškozené panely nebo prkna proto odstraňte a nahraďte je novými. Velkou službu při jejich ochraně udělá ochranný nátěr, který se pravidelně opakuje. Při ochraně plotů se osvědčily olejové laky nebo lazury, protože u nich není třeba odstraňovat předchozí vrstvy a nátěr lze kdykoli obnovit.

Pokud se rozhodnete ošetřit svůj dřevěný plot olejovou lazurou Luxol Original AQUA, můžete si vybrat až z 10 přírodních odstínů. Dřevu dodá matný saténový vzhled a zajistí biocidní ochranu proti plísním a houbám a zvýší odolnost proti vodě a UV záření. Jedná se o barvu 2v1, takže ji lze nanášet bez základního nátěru.

Autor příspěvku: admin