Jak na opravu betonové podlahy

Místo opravy a výměny staré betonové podlahy je obvykle lepší ji opravit. Poškození a nečistoty na povrchu jsou téměř vždy opravitelné. Když vidíte trhliny vycházející z hloubky betonu nebo existující vlhkost ničí podlahové prvky, pak je oprava spíše nemožná.

Analýza poškození betonové podlahy

Paleta metod a opatření pro opravu betonové podlahy je široká. Na základě analýzy poškození je třeba zkontrolovat dostupné metody provozu. Možné varianty sahají od lokálních oprav až po rozsáhlé povrchové opravy.
Pokud jsou v betonové podlaze praskliny a díry, velikost četnost obvykle určuje, jak postupovat. Je důležité důkladně odstranit všechny poškozené betonové prvky. Při opravě betonové podlahy bude poškození mechanicky odstraněno. Díry a škrábance musí být předem očištěny od betonu, písku a prachu.

Oprava betonové podlahy krok za krokem

Je-li plánována kompletní renovace povrchu betonové podlahy, prvním krokem jsou jednotlivé drobné opravy. Před položením nové vrstvy na podlahu, vyrovnáním nebo vyhlazením je nutné ji opravit. Poškozené plochy je možné brousit, zejména pokud je celý povrch podlahy ošetřen později.

Analýzou poškození podlahy před plánovanou opravou ji můžete porovnat s rostlinou pěstovanou v zahradě. Všechna „nemocná“ místa musí být zcela odstraněna a zajištěna tak, aby byl celý organismus opět zdravý.

Často musí být opraveno drobné nebo velké poškození betonové podlahy. Mohou to být trhliny způsobené nadměrným zatížením nebo vysušením či místním štěpením. Při opravách se snažte dosáhnout co nejlepšího lepení výplňového materiálu s betonem.

Klasické poškození, které je vždy opraveno před vyrovnáním podlahy, jsou například trhliny. Zatímco úzké škrábance mohou být vyplněny bez přípravy, je třeba obrobit větší trhliny a otvory. Poškozené povrchy by měly být ošetřeny kladivem tak, aby všechny volné a křehké prvky mohly být odstraněny.

1.Označení rozsahu poškození
Za prvé, všechny škody by měly být umístěny a označeny, takže později můžete pracovat hladce a s jedním řetězcem.

2. Zpracování otvorů a mezer
Každá škoda musí být řešena individuálně. Uvolněte betonové prvky kladivem a odstraňte prach a písek.

3. Smíchání opravné malty
Maltu smíchejte s vodou podle pokynů výrobce ve výši odhadované opravy. Před nanesením malty musí být každé místo navlhčeno štětcem.

4. Vyhlazení trhliny naplněné maltou
Na poškozené plochy naneste maltu a několikrát zatlačte, aby v ní nezůstal žádný vzduch. Malta by měla dosahovat cca 1-2 mm nad povrchem opravené podlahy.

5. Zarovnání
Po zaschnutí náplně po asi jedné hodině by měl být povrch malty vyrovnán. Pokud je již příliš suchý, může znovu pomoci navlhčit vodou.

6. Pravidelné zvlhčování
Je třeba udržovat opravená místa vlhká několik dní. Když se malta rychle odpaří, může se zlomit nebo křehnout.

Pokud je betonová podlaha zakřivená nebo nerovná, může v budoucnu dojít k poškození dlaždic nebo jiných typů podlahových krytin. Na nerovné betonové podlaze hrozí nebezpečí znečištění vlhkostí. To je velmi pravděpodobné například v suterénu. Před vyrovnání musí být rovněž odstraněny škrábance, díry, hrby a rýhy.

Autor příspěvku: admin