Byli jste tak hodní, že jste poskytli ptákům speciální krytou budku, v které se mohli uhnízdit? Potěšili jste se pohledem na to, jak ptačí rodiče pečovali o svá mláďátka, až je zdárně vyvedli ven? Tak teď se můžete ptát, co teď s budkou. Je dobré na ni sahat nebo bychom ji měli nechat být? Ornitologové říkají, že v budce se v období hnízdění rozšířili paraziti, kteří by se přes zimu mohli rozmnožit. A budoucí generaci ptáků by mohli způsobit újmu na zdraví. Proto je třeba budku vhodným způsobem vyčistit.
Co na to ptáci?
Někteří ptáci si místo, kde se rozhodnou hnízdit, před samotným založením hnízda vyčistí. Existují však také takoví ptáci, kteří to nedělají. Bez jakékoli úpravy postaví hnízdo. Stavba hnízda je pro ně velmi vyčerpávajícím úkonem, avšak ptáci vědí, proč to dělají. Díky tomu se tak mohou vyhnout právě parazitům a roztočům, které ohrožují jejich mláďata. Tím, že staré hnízdo odstraníte, pro ptáky to znamená usnadnění práce.
Čištění budky
Když už sezóna hnízdění skončila, oblečte si tričko s dlouhým rukávem, nazujte rukavice a běžte otevřít ptačí budku. Na čištění se prodávají speciální čisticí sady, vystačíte si ale obvykle jen s tím, co už doma máte. Vyjměte hnízdo a kartáčkem vymeťte všechen zbylý materiál. Na rohy budete potřebovat špachtli. Na odolnější nečistoty použijte mýdlo a horkou vodu. Budku nechte otevřenou tak dlouho, dokud vše pořádně nevyschne. Jinak by mohla začít plesnivět.
Přístřešek na zimu
Vaše budka se může stát přes zimu přístřeškem některých zvířat, které se chtějí schovat před zimou. Například drobní plši přes zimu hibernují, a ptačí budka může pro ně být skvělým místem. Skvělým stanovištěm ale může být pro celou škálu dalších zvířat. Z tohoto důvodu můžete budku vystlat trochou sena, abyste nově příchozím pobyt zpříjemnili. Na jaře je ale dobré budku ještě jednou vyčistit, abyste ji připravili pro novou ptačí generaci.