Finská sauna

Finská sauna a její výhody

Realizace finské sauny není zase tak složité a ani nedostupné. Člověk si rád odpočine a takové domácí wellness, kde je i domácí sauna jistě přijde každému vhod. Navíc má finská sauna mnoho výhod, které jsou jistě pozitivními vlastnostmi a plusovými body pro saunu.

Finská sauna a její výhody

Každý, kdo navštěvuje saunu pravidelně, ví, že finská sauna má velmi pozitivní účinky na lidské tělo, které jsou spojené nejen s posílením imunity a obranyschopnosti. Mít doma finskou se tedy určitě vyplatí. Může být zhotovena přesně podle přání majitele, může být různých tvarů a velikostí a dokonce si dnes může investor také vybrat širokou nabídku materiálu. Domácí sauna má výhody především v tom, že ji člověk může využít prakticky kdykoliv a má své soukromí.

Blahodárné účinky sauny

Mimo již výše zmíněné pozitivní účinky co se týká imunity, je sauna také vhodná pro jedince trpící alergiemi, astmatem, člověka dále nejen dobře naladí, ale může spolehlivě uvolnit mysl, takže odbourává stres. Protože je v sauně dost vysoká teplota, tělo se potí, vyplavují se tak škodlivé látky z těla ven, pokožka bude hladká, vypnutá a pružnější. Pravidelná návštěva sauny může vést také k menšímu úbytku na váze. I z lékařského hlediska je finská sauna doporučována jako vhodná rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů, má pozitivní vliv i na kardiovaskulární systém a uvolňuje cévy.

Kamna ve finské sauně
Kamna ve finské sauně

Jak finská sauna funguje

Ti, kdo neví, jak vlastně finská sauna funguje, se mohou dozvědět něco o její funkci z tohoto článku. Sauna je místnost obložená dřevem, ve které je teplota vzduchu od 80 – 120 stupňů Celsia, ale vlhkost je jen něco kolem 20%. Návštěvníkům sauny se tak lépe dýchá a teplo snášejí také daleko lépe. Pobyt v sauně je individuální. Někdo je schopný vydržet v sauně až 10 minut, jiný jen polovinu. Je to na každém jedinci zvlášť. Následně je pak nutné ochlazení v připraveném saunovém bazénku nebo pod sprchou. V dnešní době je možné pořídit si například i hydromasážní sprchu nebo zrealizovat saunu n zahradě poblíž přírodního zdroje vody. Postup saunování se opakuje.

Sauna na míru

Mnozí si chtějí postavit vlastní finskou saunu na míru. Je to z toho důvodu, že tak mají možnost individuálního plánu a projektu, vše podle svého přání a podle požadavků. Tady je třeba možnost realizace sauny na zahradě domu, kde se majitel nemusí omezovat prostorem. Ovšem saunu lze také na míru postavit například v suterénu domu, kde je jistě nevyužité místo. v takovém případě se dá využít každý centimetr prostoru a vznikne dokonce i atypický tvar sauny, který bude originálním ztvárněním projektu. Jako stavební materiály se samozřejmě využívají kvalitní dřeviny, zejména pak jehličnany, které jsou odolnější, ale i pro vybavení sauny se používají například lípa, olše nebo osika.

I saunové moduly jsou velmi oblíbené už jen z toho důvodu, že jsou vhodné do malých bytů a prostor. Klidně se dají nainstalovat třeba na balkon nebo do ložnice. Výběr je široký a jednotlivé modely se od sebe liší jen rozměrem, vybavením a výběrem materiálu.

Autor příspěvku: admin