Průvodce výběrem prostěradel – Jaké zvolit rozměry a materiál?

Nevíte jak vybrat prostěradlo? Poradíme vám. Hleďte nejenom na hezkou barvu, ale i na materiál. Nezáleží jen na materiálu a kvalitě povlečení, ale i na téže vlastnostech prostěradla.

Pohodlné prostěradlo s dobrou savostí a dobrými parametry k údržbě je nepostradatelným doplňkem kvalitního spánku. Jak se ale vyznat ve všech typech a velikostech?

Klasická bavlna

Spousta lidí je spokojená nejvíce s obyčejnou stoprocentní bavlnou. Snadno se pere, snese i vysoké teploty, kterými je možné zabít bakterie, viry i plísně. Nejlepší vlastností bavlny je prodyšnost a zdravotní nezávadnost. Ne nadarmo se bavlna používá na šití zdravotnického vybavení, roušek a pracovního oblečení. Bavlněné prostěradlo můžete pro krásnější vzhled naškrobit. V létě příjemně chladí a v zimě se přizpůsobí tělesné teplotě.

Elastická pletenina

Oblíbená jsou také žerzejová (jersey) prostěradla, elastická pletenina připomínající viskózu. Hebký nekrčivý mateirál, který nemusíte žehlit. Žerzej se pere na nižší teploty. Žerzej může být v létě lehce chladivý, ale zpravidla je příjemný pro celoroční použití. Pere se na nízké teploty a otáčky. Většinou jde o bavlnu, ale často se používá směs se syntetikou.

Zahřejte se v mikroplyši a flanelu

Na zimní období používejte povlečení s delšími vlákénky. Mikroplyš je umělým vláknem, které je specifické svými chloupky. Materiál má proto vysokou gramáž. Je příjemný na dotek a v zimě zahřívá.

Stejně vás zahřeje i flanel, který je sice přírodní materiál (vyrábí se z bavlny), ale mimořádně hřejivý. Flanel znáte z typických hřejivých flanelových košilí. Podobným materiálem je froté; ten znáte zase z klasických froté ručníků. Možná máte pocit, že tato látka nemá nic společného s flanelem; ale i froté je jemným a hřejivým materiálem, který je navíc dobře savý, což oceníte v létě i v zimě.

Nádech luxusu – damašek

Damaškové prostěradlo je vyráběno z hustě tkaných česaných kvalitních bavlněných vláken, což dodává prostěradlu punc kvality. Damašek je specifický svými tkanými vzory, nejčastěji pruhy. Damašek se často využívá v hotelových zařízeních. Dlouho vydrží a mohou se prát na vysoké teploty, tedy snadno dezinfikovat.

Vyberte si správně rozměry

V případě bavlněného prostěradla si můžete vybrat mezi plachtou a prostěradlem s gumičkou. Plachtou se dobře povlékají rozměrné matrace, protože její okraje stačí zastrkat pod matraci. Pozor na rozměry při nákupu. Budete-li pořizovat prostěradlo 180×200 cm, v obou případech popisuje jinou skutečnost. U plachty popisuje rozměry celého kusu látky, u natahovacího prostěradla popisuje rozměry matrace.

Autor příspěvku: admin