Vlastní bydlení dnes bohužel není tak dostupné jako před lety. Ceny bytů v poslední pětiletce raketově vzrostly a mnoha lidem se rozplynul sen o opuštění pronájmu. Podle statistik Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) v roce 2018 byty v Česku podražily o šest až deset procent, ale v některých lokalitách ve čtvrtém kvartále mírně zlevnily. Odborníci nečekají, že by měl letos stoupnout objem sjednaných hypotéčních úvěrů.
Zpomalení růstu cen a stagnaci realitního trhu predikuje například ředitel odboru Nemovitosti Hypotéční banky Petr Němeček. Podle něj zájemci o bydlení počkají na slevy, prodávající naopak na kupce.
Rychlý růst cen nemovitostí byl zjevný především v hlavním městě. Metr čtvereční v novém bytě během prvního čtvrtletí meziročně zdražil téměř o pětinu. Zájemci se momentálně musí smířit s průměrnou cenou 104 666 korun. Zarážející je, že za posledních pět let ceny stouply bezmála o 90 %.
Z průzkumu ARTN vyplynulo, že v roce 2018 zdražovaly především panelové byty na periferiích a nové byty „vyšší třídy“. Zájem o prodej bytů Praha přesto klesl jen minimálně a nabídka nedokázala pokrýt vysokou poptávku. Tato skutečnost motivovala pronajímatele ke zvýšení nájemného.
Představitelé developerských společností zastávají názor, že se developerské projekty Praha nestavějí tak rychle jako v minulosti. Komplikace přicházejí ze strany úředníků – vyřízení formalit je často krkolomný proces i pro zkušené matadory.
Pražský realitní trh do určité míry ovlivnily také opatření ČNB. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéčního úvěru vedlo ke snížení celkového objemu. Stagnovat pravděpodobně bude i letos.
A zatímco Češi vnímají ceny nových bytů v Praze jako neúměrně vysoké, pro bohatou zahraniční klientelu jde o poměrně levné položky. Investorů, kteří si v metropoli pořídí nemovitosti pro investiční účely, pravděpodobně bude ještě nějakou dobu rychle přibývat.