Velikonoční svátky, neboli také svátky jara, patří k nejočekávanějším svátkům, neboť znamenají definitivní konec vlády „paní Zimy“. Symbolem Velikonoc jsou pomlázky, kraslice a hlavně zeleň, kterou si můžete v předstihu připravit i doma.
Co je velikonoční osení?
Není to nic jiného, než svěží zelená travina, které může ozdobit váš okenní parapet nebo jídelní stůl. Tato oblíbená jarní dekorace se tím pravým poslem jara a příslibem teplých dnů. Pokud byste osení zasít včas, můžete využít i alternativu v podobě naklíčené čočky. Kuchyňský stůl si tak ozdobíte jejími zvláštními lístky.
Kdy velikonoční osení zasadit?
Aby vyrašilo včas a udělalo vám radost přesně na velikonoční svátky, je potřeba je zasadit 10-14 dnů před příchodem Velikonoc. Jsou však i druhy travin, které stačí zasadit i týden předem.
Jak na to?
Nejprve si připravíme vhodnou mělkou misku s okraji vysokými cca 5 cm, trochu zeminy, vatu a malou hrst ječmene, který je pro tento účel nejvhodnější. Misku vyložíme do dvou třetin zeminou nebo pískem. Nemáme-li vhodnou misku, můžeme použít i obyčejný talíř, který vyložíme navlhčenou vatou. Pak přijde na řadu vysazení osení, a to tak, že hrst zrní nasypeme rovnoměrně na zeminu či na vatu. Poté zeminu či vatu pokryjeme centimetrovou vrstvičkou zeminy či vaty. Takto připravený výsev přikryjeme buď potravinovou fólií nebo jiným talířem a položíme na teplé místo.
Co s osením, až naroste
Samozřejmě je třeba osení průběžně zalévat, a to nejlépe rosením pomocí rozprašovače. Nesmí být totiž přemokřené, jelikož by semínka začala plesnivět a zahnívat. Jakmile osení trochu naroste, nádobu odkryjeme a vystavíme na slunce, nejlépe na parapet okna směřujícího na jih nebo východ. Aby osení vypadalo stále hezky a zbytečně nepřerostlo, stačí je jednoduše občas zastřihnout obyčejnými nůžkami. Můžete popustit uzdu své fantazii a osení zastřihnout do určitého tvaru.